Lämna in föreningsstatistiken

20.03.2021 kl. 10:24
Föreningsstatistiken för föregående verksamhetsår ska lämnas in av alla SÖU:s medlemsföreningar senast söndagen den 4 april. Statistiken inlämnas via en modul i Desky. 

Det är igen dags för alla medlemsföreningar i SÖU att lämna in statistik över föregående verksamhetsår (2020). Orsaken till att SÖU ber föreningarna lämna in statistik över sin verksamhet är att det är ett lagstadgat krav från Undervisnings- och kulturministeriet. Föreningsstatistiken lämnas in i Desky. 

 

Hur loggar vi in?

1. Gå till www.desky.fi.

2. Skriv in epostadress och lösenord.

Obs! Varje person i föreningen ska ha ett eget användarkonto. Föreningens första konto skapar SÖU, därefter kan den personen, ”administratören”, bjuda in fler föreningsaktiva till systemet. Dessa får ett eget konto och ett eget lösenord. Om du har glömt ditt lösenord kan du beställa ett nytt på inloggningssidan.

3. När ni är inloggade i systemet, välj Statistik i menyn på vänster sida. 

4. Ni är nu inne i modulen och kan börja fylla i föreningsstatistiken. Den information som ska redovisas är föreningens basuppgifter (t.ex. ändra föreningens kontaktperson), som finns under den turkosa knappen Uppdatera basuppgifter, samt Föreningspersoner och Medlemskår. Dessa hittar ni i menyn uppe på sidan. 

Obs! För Medlemskår redovisas föregående verksamhetsår (2020), medan basuppgifterna och Föreningspersoner gäller den information som är aktuell just nu (2021). Föreningens basuppgifter är publik information, medan övrig information hålls intern.

 

Hur lämnar vi in statistiken?

1. Välj Föreningspersoner och Medlemskår från menyn uppe på sidan.

2. Tryck på den turkosa knappen så öppnas en ny blankett där ni fyller i den efterfrågade informationen.

Obs! Redovisning sker alltid för föregående år, dvs. i detta fall för år 2020.

3. När alla uppgifter är ifyllda kom ihåg att trycka på Spara.

 

Vänligen lämna in statistiken senast söndagen den 4 april. Kontakta Malin (malin(at)sou.fi eller tel. 040 143 1012) för mer information.

SÖU

Föreningspost 27.4.2023

Läs senaste nytt här!

Tillståndsträff för evenemangsarrangörer

Tisdagen den 16 maj ordnas en tematräff om tillstånd. Passa på och ställ era frågor inför sommarens evenemang!

Repetition av maktmedelsövningar

Lördagen den 13 maj ordnas en repetition av maktmedelsövningar vid Åminne folkpark inför sommarens evenemang.

Rörelsegrupper för barn startar i slutet av april

Anmälan till vårens rörelsegrupper för barn och unga har öppnats!

Föreningspost 3.4.2023

Läs senaste nytt här!