Sommarevenemang i föreningarna

17.06.2020 kl. 10:05
I sommar bjuder föreningarna på allt från sommarteater, loppis till glassförsäljning och
barnklubbar. Kolla in evenemangslistan här.

ÖP har sammanställt en lista över vad som just nu är spikat, men håll ögonen öppna för fler evenemang planeras in efter hand. Ta tillfället i akt och njut av (och understöd) det lokala föreningslivet under din “hemester”. 

 

Fagerö Folkparks restaurang “Seaside” håller öppet under sommaren. 

Harrström UF & HF:s kiosk håller öppet under sommaren och säljer bland annat mjukglass och hamburgare. Föreningen erbjuder även övernattningsmöjlighet via Airbnb i föreningshuset. 

Karperö UF:s glasskiosk håller öppet under sommaren. 

Kilens hembygdsgård anordnar midsommarfirande 19.6 och Hantverkardag 4.7. Museet är öppet under sommaren.  

Korsholms Teater spelar den nyskrivna pjäsen “Hjärtlös”. Urpremiär 10.7. 

Kärklax UF uppför en frisbeegolfbanan vid Maxmo dansbana under sommaren. 

Lappfjärd UF ordnar klättringskurser på förfrågan. Mer information på föreningens hemsida.

Lillby UF, tillsammans med Svenska pensionärsförbundet, arrangerar drive-in konsert med Tommys på Klacken 13.6

Lillön i Monäs står värd för Erik-André Hvidsten ”Min finlandssvenska sångbok II” 5.8.

Oravais Teater spelar “Under liten himmel” i juli. Nypremiär 15.7. 

Pedersöre UF levererar midsommarkassar 17.6. Beställningar tas emot fram till 14.6. 

Pörtom UF ordnar sommarklubb för barn under juni och juli. 

Ritz i Vasa visar bio i juni. 

Skaftung UF ordnar baklucke- och garageloppis 4.7. 

Töjby UF ordnar Familjedag vid Töjby hamnpaviljong den 16.8 med bland annat hantverksworkshop för barn, matserververing och bakluckeloppis.

UF Hoppet ordnar ”Hoppets dagsläger” den 3 till 7 augusti för barn som börjar i åk 1–3. 

Åminne Folkpark står värd för dans på distans. Den 28.6 sänder Replay live från folkparken via bandets Facebooksida. Den 6.8 uppträder Erik-André Hvidsten i folkparken med ”Min finlandssvenska sångbok II”. 

Övermalax UF ordnar bakluckeloppis vid Solhem varannan torsdag med start 11.6. Samtidigt ordnas även REKO-ringens utdelning. Varje måndag i juni och juli ordnas även Sommar Zumba med Linda vid Solhem. 

Övermark UF säljer glass i kiosken under sommaren. 

 

Saknas föreningens evenemang i listan, kontakta cecilia(at)sou.fi. 

Bildtext: Den som missade Oravais Teaters hyllade pjäs om sömnpredikanten Maria Åkerblom får en ny chans i sommar, men det gäller att inte fundera för länge för publikmängden kommer att vara begränsad till 150 personer per föreställning. Det blir nypremiär för "Under liten himmel" den 15 juli. Foto: Ove Lillas

 

 

ÖP

Föreningspost 2.7.2021

Läs senaste nytt här!

Nominera Johanneskandidater

Fjolårets Johannesgala inhiberades på grund av coronapandemin. Hösten 2021 hoppas vi kunna genomföra galan hos Forsby på Toppen som utsågs till årets förening 2019. Nu är det dags att nominera kandidater till årets förening och årets humörhöjare. 

Coronastödpaket för sommarteatrar 

Undervisnings- och kulturministeriet har utlyst coronastöd för konst- och kulturfestivaler och sommarteatrar. Understöden ingår i det nya coronastödpaketet för kultur-, idrotts- och evenemangsbranschen, som uppgår till sammanlagt ca 230 miljoner euro och ingår i den andra tilläggsbudgetpropositionen för 2021 som överlämnats till riksdagen. 

Bidrag för renovering av föreningshus

I september är det igen dags att ansöka om bidrag för föreningshus, men kom ihåg att börja på ansökan i tid. Svenska kulturfonden beviljar bidrag för planeringskostnader och konditionsgranskning samt arbetskostnader, medan Finlands hembygdsförbund ger bidrag för materialkostnader.

Föreningspost 12.5.2021

Läs senaste föreningsposten här!