Från text till scen - skapa levande karaktärer

30.11.2020 kl. 11:18
Åpscen online håller en digital diskussion om texttolkning med skådespelare från Wasa Teater måndag 21 december.

En diskussion om skådespeleri med Jakob Johansson, Lina Ekblad och Jonas Bergqvist från Wasa Teater. Samtalet berör bland annat texttolkning och hur man förkroppsligar en text. Hur ska man arbeta med sig själv med en karaktär? Jonas, Lina och Jakob delar med sig av sina bästa tips på hur man memorerar text och ger råd om hur man förbereder sig inför repetition och vilken energi man ska ha med sig till rep. De diskuterar motspel–medspel och hur man erbjuder, reagerar och bejakar. 

Deltagarna får gärna skicka in frågor kring skådespeleri i samband med anmälningen. Deltagandet är gratis. Anmäl dig här senast 17 december.

SÖU

Föreningsposten 6.11.2025

Läs senaste nytt här!
06.11.2025 kl. 12:48

Tips inför Kulturfondens bidragsansökan

I november är det ansökningstid för Svenska kulturfondens allmänna ansökan. För att underlätta processen har vi sammanställt en kom ihåg-lista för ansökan.
06.11.2025 kl. 09:28

Lokallitteratur

Som ett led i SÖU:s kultursatsning under 2025 bjuder vi in till författarsamtal i Loffens och Dagsmark UF i december.
05.11.2025 kl. 11:18

Lappfjärd UF är årets förening!

Lappfjärd ungdomsförening fick ta emot titeln Årets förening under Johannesgalan i Oravais på lördag.
27.10.2025 kl. 13:45

Herman Hagnäs är SÖU:s nya ordförande

Herman Hagnäs tar över som ordförande för SÖU vid årsskiftet. Valet skedde på SÖU:s höstmöte i Oravais UF lördagen den 25 oktober. Under mötet valdes också styrelsemedlemmar till de udda ringarna.
25.10.2025 kl. 19:42