Kurs i kulturpaketering

14.01.2020 kl. 12:37
Har ni bra evenemang, men tycker att publiken lyser med sin frånvaro? Då ska ni anmäla er till SFV:s kurs om kulturpaketering som hålls lördagen den 18.1 i Vasa. 

Vill du lära dig mer om hur du skapar en tilltalande produkt som syns och märks? Då är du välkommen med på en dag full av inspiration och nya idéer!

Under kursen får du verktyg för att komma igång med din egen kulturpaketering. Du får också höra mer om två österbottniska föreningar som framgångsrikt arbetat med att paketera sina kulturevenemang.

Kursen arrangeras av SFV och hålls vid deras utrymmen i Vasa kl. 12-15. Mer info om programmet och anmälan finns HÄR.

SÖU

Kurser för föreningsaktiva

Vårterminen vid de lokala arbetar-, medborgar- och vuxeninstituten i Österbotten erbjuder flera nyttiga kurser för föreningsaktiva. Bland annat ordningsvaktskurser, ljudteknik och hur man söker bidrag. Också Edunova och Optima erbjuder kurser för första hjälpen, hygienpass och serveringspass.
15.01.2025 kl. 13:09

Tips inför det nya verksamhetsåret

Vid årskiftet är det många föreningar som byter styrelsemedlemmar och inleder ett nytt verksamhetsår. För att starten ska gå så smidigt som möjligt har vi samlat några tips och råd som det är bra att tänka på. 
15.01.2025 kl. 12:15

Vårens bidrag

Nytt år och nya möjligheter. Under våren kan föreningar ansöka om bidrag för bland annat verksamheten, projekt, renoveringar och mycket annat. Läs mer om alla ansökningsmöjligheter här.
08.01.2025 kl. 12:39

Bidrag för sommarjobbare

Har din förening ett nytt projekt nästa sommar? Behöver ni anställa en ungdom/studerande för att genomföra det? Sök stöd från Aktion Österbotten och förverkliga er idé!
01.01.2025 kl. 10:12

Välkommen på julglögg

Onsdagen den 4 december bjuder SÖU in till julglögg på kansliet i Vasa mellan klockan 14 och 17.
29.11.2024 kl. 10:26