SFV håller föreningskurser

13.08.2019 kl. 14:44
Svenska folkskolans vänner erbjuder under hösten två kurser som riktar sig till föreningsmänniskor: Föreningskunskap och Mångfald inom föreningslivet.

Mångfald i föreningslivet 27.8

Jobbar din förening med integration, eller är ni intresserade av att jobba för ett föreningsliv där alla är välkomna? SFV och Röda Korset arrangerar en inspirationskväll för föreningar som vill jobba för mångfald i föreningslivet. Under kvällen tar vi del av Integrationscykeln, Röda korsets verktyg för tvåvägsintegration, och goda exempel över lyckade initiativ.

Läs mer om kursen HÄR.

 

Föreningskunskap – en djupdykning 25–26.10 

En kurs för dig som är föreningsaktiv eller intresserad av föreningslivet och vill lära dig mera. Vi lär oss bl.a. om föreningsadministration, föreningslagen, GDPR och föreningsekonomi.

Läs mer om kursen HÄR.

SÖU

Bidrag för sommarjobbare

Har din förening ett nytt projekt nästa sommar? Behöver ni anställa en ungdom/studerande för att genomföra det? Sök stöd från Aktion Österbotten och förverkliga er idé!

Välkommen på julglögg

Onsdagen den 4 december bjuder SÖU in till julglögg på kansliet i Vasa mellan klockan 14 och 17.

Digital teaterträff om rättigheter

Tisdagen den 10 december klockan 19 bjuds alla teater- och revyföreningar in till en digital träff där temat är upphovsrättigheter.

Svara på undersökning om föreningshus och renoveringsbidrag

Hembygdsförbundet genomför en undersökning om effektiviteten av renoveringsbidrag för föreningshus. Med undersökningen samlar de in information om föreningshus och användningen av dem, om renovering av husen samt om systemet för renoveringsbidrag för föreningshus och dess effekter.

Föreningspost 8.11.2024

Läs senaste nytt här!