Iskmo-Jungsund vann pidrofinalen

12.03.2019 kl. 10:49
Årets pidrofinal blev en jämn och spännande historia. Efter att i flera år ha prenumererat på finalplatser så tog Iskmo-Jungsund 1 hem segern för första gången med den här laguppställningen. Övermalax Uf tog hand om andra platsen och Pörtom Uf blev trea. 

Så här såg resultatet när alla matcher var avslutade på pidrofinalen som ägde rum på Bridgeklubben i Vasa den 9 mars. Sammanlagt 43 lag deltog i turneringen, och av dem tog sig 9 vidare till final.

 

Caroline Mård

Vem ska få årets Johannespris?

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, brinner för barnverksamhet eller lyser på revyscenen? Nu är det dags att nominera kandidater till årets Johannespris.

Arbetsgivarens ABC

Många föreningar anställer ungdomar som under sommaren säljer glass, klipper gräs eller reder upp arkivet. Här kommer en lista på viktiga saker man behöver tänka på om man anställer sommarjobbare.

Vilka problem vill ni ha hjälp med att lösa?

Har ni ett problem eller en utmaning i föreningen som ni vill ha hjälp med att lösa? Är ni intresserade av att testa nya kreativa arbetssätt för att få idéer till utvecklingsarbetet? Rösta på temaområden för workshopar som börjar i höst.

Föreningsposten 8.5.2025

Läs senaste nytt här!

Modellstadgar för SÖU:s medlemsföreningar

SÖU har låtit förhandsgranska två modellstadgar som kan användas av våra medlemsföreningar vid stadgeändring.