Nya avgifter vid anmälan om alkoholservering

21.02.2019 kl. 13:49
Från årsskiftet har avgiften för anmälan om servering på ett på förhand godkänt serveringsområdet ändrats. Anmälningsavgiften är nu 95 euro per evenemang. 

Vid årsskiftet trädde en ny förordning gällande alkohollagen i kraft för åren 2019 och 2020. Förordningen påverkar avgiften för anmälan om evenemang med servering på ett på förhand godkänt serveringsområde.

Den tidigare avgiften var 95 euro per anmälan oberoende av antal evenemang som anmäldes samtidigt, numera är avgiften 95 euro per evenemang. Den ändrade avgiften påverkar de föreningar som utnyttjar det så kallade cateringtillståndet för servering. 

Statsrådets förordning om avgifter till Regionförvaltningsverken åren 2019 och 2020 finns HÄR. På samma sida kan även en bilaga med avgiftstabell (Tabell 1.2.) laddas ned. 

 

SÖU

Höstens bidrag

Hösten är en viktig tid för bidragsansökan. Föreningar kan nu ansöka om bidrag för både renovering, verksamhet och projekt.

Påverka SÖU:s kursutbud

SÖU arrangerar kurser och utbildningar enligt våra medlemmars önskemål och behov. Just nu planeras höstens kurser och nätverksträffar. Vilka kurser vill du att vi ordnar?

Kansliet stängt i juli

SÖU:s personal håller semester och kansliet i Vasa är stängt i juli.

ÅPSCEN är tillbaka

SÖU håller just nu på att planera en workshopdag för revy- och teaterintresserade i november. Vill din förening vara värd för evenemanget?

Bli SÖU:s nya verksamhetsledare!

SÖU:s styrelse lediganslår en heltidstjänst som verksamhetsledare.