Dags att lämna in föreningsstatistiken

26.03.2018 kl. 11:08
I år lämnar föreningarna in statistiken över föregående verksamhetsår via det nya föreningsverktyget på adressen fv.webbhuset.fi. Statistiken ska lämnas in senast 27.3!

Nu är det igen dags för alla medlemsföreningar att lämna in statistik över föregående verksamhetsår (2017). Orsaken till att SÖU ber föreningarna lämna in statistik över sin verksamhet är att det är ett lagstadgat krav från Undervisnings- och kulturministeriet. Statistiken ligger också till grund för finansieringsbeslut för ungdomssektorn i Svenskfinland. 

Föreningsverktyget för inlämnande av föreningstatistiken har uppdaterats och hittas numera på adressen fv.webbhuset.fi. Vänligen lämna in statistiken så snart som möjligt, men senast 27.3.

Föreningsverktyget 2.0

Det nya verktyget har utvecklats så att bl.a. föreningen själv ska kunna exportera de uppgifter som man matar in i form av överskådlig statistik över verksamheten. Den statistik som ni fyllt i i det gamla föreningsverktyget har exporterats till det nya. Inloggning till det nya föreningsverktyget sker med samma inloggningsuppgifter som till föreningens SÖU-hemsida. 

Här finns en manual för det nya föreningsverktyget. 

Hur loggar man in?

  1. Föreningsverktyget finns på adressen fv.webbhuset.fi.
  2. Logga in genom att klicka på pilen i det högra hörnet. Skriv in föreningens namn (börjar ni skriva er förenings namn tills föreningen föreslås i listan som öppnas), användarnamn och lösenord. Inloggning sker med samma användarnamn och lösenord som till föreningens SÖU-hemsida. Mejla cecilia(at)sou.fi om ni saknar inloggningsuppgifter.
  3. Ni är nu inne i Föreningsverktyget. Den information som ska redovisas är föreningens basuppgifter (t.ex. ändra föreningens kontaktperson), som finns under den blå knappen ”Ändra basuppgifter”, samt längre ner på sidan fylla i fyra olika moduler: ”Föreningspersoner”, ”Medlemskår”, ”Verksamhet” och ”Medlemspost”. För ”Medlemskår”, ”Verksamhet” och ”Medlemspost” redovisar ni föregående verksamhetsår, medan basuppgifterna och ”Föreningspersoner” ska vara den information som är aktuell just nu. 

 

Hur lämnar man in statistiken?

  1.  Tryck på önskad box, dvs. ”Föreningspersoner”, ”Medlemskår”, ”Verksamhet” eller ”Medlemspost”.
  2. För att mata in ny information, tryck på den gröna knappen så öppnas en ny blankett där ni fyller i den efterfrågade informationen. Obs! Redovisning sker alltid för föregående år, dvs. i detta fall för år 2017.
  3. När alla uppgifter är ifyllda kom ihåg att trycka på ”Spara”.

 

Föreningsstatistikens sista inlämningsdag är 27.3. För mer information kontakta Cecilia (cecilia(at)sou.fi eller tel. 040 130 4720).

 

SÖU

Årets sista ÖP

ÖP finns som vanligt i sin helhet på webben. Klicka på länken nedan och kolla in föreningarnas julevenemang, läs på om upphovsrätten och alkohollagen, och bli inspirerad av årets Johannespristagare. Det och mycket mer finns i årets sista nummer!

Fira julen i föreningarna

I december ordnas många julevenemang i föreningarna i Österbotten. Passa på att besöka någon av alla de marknader, julkonserter och andra evenemang som erbjuds.

Desky lanseras för föreningarna

Efter årsskiftet lanseras ett nytt nätbaserat verktyg för SÖU:s medlemsföreningar. Desky fungerar som föreningarnas eget arbetsbord som ska underlätta föreningsadministration.

Föreningspost 22.11.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Välkommen på julglögg

SÖU:s traditionella julglögg äger rum den 12 december. Välkommen in till vårt kansli mellan klockan 14 och 17.30.

Nyheter

Årets sista ÖP

ÖP finns som vanligt i sin helhet på webben. Klicka på länken nedan och kolla in föreningarnas julevenemang, läs på om upphovsrätten och alkohollagen, och bli inspirerad av årets Johannespristagare. Det och mycket mer finns i årets sista nummer!

Fira julen i föreningarna

I december ordnas många julevenemang i föreningarna i Österbotten. Passa på att besöka någon av alla de marknader, julkonserter och andra evenemang som erbjuds.

Desky lanseras för föreningarna

Efter årsskiftet lanseras ett nytt nätbaserat verktyg för SÖU:s medlemsföreningar. Desky fungerar som föreningarnas eget arbetsbord som ska underlätta föreningsadministration.

Föreningspost 22.11.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Välkommen på julglögg

SÖU:s traditionella julglögg äger rum den 12 december. Välkommen in till vårt kansli mellan klockan 14 och 17.30.