Dags att lämna in föreningsstatistiken

26.03.2018 kl. 11:08
I år lämnar föreningarna in statistiken över föregående verksamhetsår via det nya föreningsverktyget på adressen fv.webbhuset.fi. Statistiken ska lämnas in senast 27.3!

Nu är det igen dags för alla medlemsföreningar att lämna in statistik över föregående verksamhetsår (2017). Orsaken till att SÖU ber föreningarna lämna in statistik över sin verksamhet är att det är ett lagstadgat krav från Undervisnings- och kulturministeriet. Statistiken ligger också till grund för finansieringsbeslut för ungdomssektorn i Svenskfinland. 

Föreningsverktyget för inlämnande av föreningstatistiken har uppdaterats och hittas numera på adressen fv.webbhuset.fi. Vänligen lämna in statistiken så snart som möjligt, men senast 27.3.

Föreningsverktyget 2.0

Det nya verktyget har utvecklats så att bl.a. föreningen själv ska kunna exportera de uppgifter som man matar in i form av överskådlig statistik över verksamheten. Den statistik som ni fyllt i i det gamla föreningsverktyget har exporterats till det nya. Inloggning till det nya föreningsverktyget sker med samma inloggningsuppgifter som till föreningens SÖU-hemsida. 

Här finns en manual för det nya föreningsverktyget. 

Hur loggar man in?

  1. Föreningsverktyget finns på adressen fv.webbhuset.fi.
  2. Logga in genom att klicka på pilen i det högra hörnet. Skriv in föreningens namn (börjar ni skriva er förenings namn tills föreningen föreslås i listan som öppnas), användarnamn och lösenord. Inloggning sker med samma användarnamn och lösenord som till föreningens SÖU-hemsida. Mejla cecilia(at)sou.fi om ni saknar inloggningsuppgifter.
  3. Ni är nu inne i Föreningsverktyget. Den information som ska redovisas är föreningens basuppgifter (t.ex. ändra föreningens kontaktperson), som finns under den blå knappen ”Ändra basuppgifter”, samt längre ner på sidan fylla i fyra olika moduler: ”Föreningspersoner”, ”Medlemskår”, ”Verksamhet” och ”Medlemspost”. För ”Medlemskår”, ”Verksamhet” och ”Medlemspost” redovisar ni föregående verksamhetsår, medan basuppgifterna och ”Föreningspersoner” ska vara den information som är aktuell just nu. 

 

Hur lämnar man in statistiken?

  1.  Tryck på önskad box, dvs. ”Föreningspersoner”, ”Medlemskår”, ”Verksamhet” eller ”Medlemspost”.
  2. För att mata in ny information, tryck på den gröna knappen så öppnas en ny blankett där ni fyller i den efterfrågade informationen. Obs! Redovisning sker alltid för föregående år, dvs. i detta fall för år 2017.
  3. När alla uppgifter är ifyllda kom ihåg att trycka på ”Spara”.

 

Föreningsstatistikens sista inlämningsdag är 27.3. För mer information kontakta Cecilia (cecilia(at)sou.fi eller tel. 040 130 4720).

 

SÖU

Kallelse till förbundets vårmöte

Välkommen på SÖU:s vårmöte onsdagen den 24 april klockan 18.30 i Övermark Uf. I samband med vårmötet håller SÖU även ett infotillfälle.

Desky underlättar föreningsadministration

En stor del av våra föreningar har redan hunnit ta i bruk vårt nya webbverktyg Desky! Desky är föreningens kontor på nätet som samlar nyttiga och säkra tjänster som berör föreningsadministration.

Nominera Årets by i Österbotten

Aktion Österbotten utser årligen Årets by, Årets vägvisare och Byaverksamhetens vägvisare i Österbotten. Nomineringstiden pågår till och med 16 april.

Iskmo-Jungsund vann pidrofinalen

Årets pidrofinal blev en jämn och spännande historia. Efter att i flera år ha prenumererat på finalplatser så tog Iskmo-Jungsund 1 hem segern för första gången med den här laguppställningen. Övermalax Uf tog hand om andra platsen och Pörtom Uf blev trea. 

Årets första ÖP

Årets första ÖP är här med reportage från föreningarna, faktaartiklar och mycket mer! Som vanligt kan tidningen läsas i sin helhet på webben.

Nyheter

Kallelse till förbundets vårmöte

Välkommen på SÖU:s vårmöte onsdagen den 24 april klockan 18.30 i Övermark Uf. I samband med vårmötet håller SÖU även ett infotillfälle.

Desky underlättar föreningsadministration

En stor del av våra föreningar har redan hunnit ta i bruk vårt nya webbverktyg Desky! Desky är föreningens kontor på nätet som samlar nyttiga och säkra tjänster som berör föreningsadministration.

Nominera Årets by i Österbotten

Aktion Österbotten utser årligen Årets by, Årets vägvisare och Byaverksamhetens vägvisare i Österbotten. Nomineringstiden pågår till och med 16 april.

Iskmo-Jungsund vann pidrofinalen

Årets pidrofinal blev en jämn och spännande historia. Efter att i flera år ha prenumererat på finalplatser så tog Iskmo-Jungsund 1 hem segern för första gången med den här laguppställningen. Övermalax Uf tog hand om andra platsen och Pörtom Uf blev trea. 

Årets första ÖP

Årets första ÖP är här med reportage från föreningarna, faktaartiklar och mycket mer! Som vanligt kan tidningen läsas i sin helhet på webben.