Nätverksträff om verksamhetsidéer

23.11.2021 kl. 09:50
Har ni svårt att komma igång med föreningsverksamheten efter en längre tid av restriktioner? Behöver ni inspiration för en nystart av föreningen? Kom med på SÖU:s digitala nätverksträff om verksamhetsidéer torsdag 9 december kl. 19 på Zoom för att få tips och idéer om verksamhet man kan ordna i föreningen.

Inställd p.g.a. för få anmälda, nytt datum kommer i januari-februari.

Inbjudna föreningsaktiva berättar om sin verksamhet och hur de har anpassat den under pandemin. Anna Burman från Karperö UF, Alexandra Nyroos från Petalax UF och Ida Lillqvist från Purmo UF delar med sig av sina bästa tips för föreningsverksamhet. Dessutom finns det tid för diskussion, utbyte av idéer och möjlighet till samarbeten. Kom med och inspireras! Anmäl dig senast onsdag 8.12 till malin@sou.fi.

SÖU

Workshop om nya verksamhetsidéer och engagemang

Vill er förening testa nya verksamhetsidéer eller hitta nya sätt att engagera medlemmar? Kom med på vår kostnadsfria workshop måndagen den 7 september kl. 18-20 vid Dagsmark UF. 
14.08.2026 kl. 10:05

Föreningsposten 12.8.2026

Läs senaste nytt här!
13.08.2026 kl. 12:58

Kurser för föreningsaktiva

Höstterminen vid de lokala arbetar-, medborgar- och vuxeninstituten i Österbotten erbjuder bland annat kurser i teater och pidro. Det erbjuds också många kurser i första hjälpen, hygienpass och serveringspass hos Optima och YA.
04.08.2026 kl. 12:36

Höstens bidrag

Hösten är en viktig tid för bidragsansökan. Föreningar kan nu ansöka om bidrag för både renovering, verksamhet och projekt.
04.08.2026 kl. 09:40

SÖU X PRIDE 2026

Inkludering är förbundets årstema 2026 och därför kommer SÖU också att delta i Pride-paraderna i Närpes 3.7 och Vasa 4.7. Vi hoppas att så många medlemsföreningar som möjligt vill komma med!
22.06.2026 kl. 15:14