Föreläsning: Att regissera (amatörer)

19.03.2021 kl. 10:52
ÅPSCEN online fortsätter med en föreläsning av Annika Åman onsdagen den 31 mars klockan 19 på Zoom.

Är du själv intresserad av regi eller finns det någon i er förening som borde ta steget och stiga upp i regissörsstolen? Hur kan du bli en bättre regissör och ledare, hitta din stil och få gruppen att förstå dina visioner? Annika Åman har över tio års erfarenhet av att regissera på bland annat Oravais Teater och Unga Scenkompaniet och delar under denna föreläsning med sig av sina erfarenheter och tankar kring regissörens uppgift och verktyg, samt vilka utmaningar och fördelar det finns med att jobba med amatörteaterskådespelare. Kom med och låt dig inspireras, väck din inneboende regissör eller dela med dig av dina erfarenheter. Frågor och önskemål kan gärna skickas på förhand i samband med anmälningen. Anmäl dig senast den 29 mars. Träffen ordnas virtuellt via Zoom, och alla anmälda får en länk per e-post.

Här är anmälningsformuläret: https://forms.gle/p6aHtJ8YVpuV8Kd29

 

SÖU

ÅPSCEN är tillbaka

SÖU håller just nu på att planera en workshopdag för revy- och teaterintresserade i november. Vill din förening vara värd för evenemanget?
18.06.2025 kl. 11:19

Bli SÖU:s nya verksamhetsledare!

SÖU:s styrelse lediganslår en heltidstjänst som verksamhetsledare.
13.06.2025 kl. 11:07

Verksamhetsledartjänsten lediganslås

SÖU lediganslår tjänsten som verksamhetsledare. Jonas ”Josip” Rönnqvist har varit tjänstledig från positionen sedan hösten 2024 och istället fungerat som verksamhetsledare inom Finlands svenska 4H. Rönnqvist har nu meddelat att han säger upp sin befattning på SÖU.
11.06.2025 kl. 15:37

Föreningsposten 6.6.2025

Läs senaste nytt här!
06.06.2025 kl. 11:01

UF-rörelsens framtid

Svenska kulturfonden har nu publicerat resultaten av genomlysningen av UF-rörelsen som gjorts under det senaste året. I rapporten presenteras rörelsens styrkor, svagheter, möjligheter och hot.
02.06.2025 kl. 13:53