Föreningspost 20.4.2018

20.04.2018 kl. 13:19
Läs senaste föreningsposten från SÖU.
Hej! Så kom då äntligen den efterlängtade våren, och nu dröjer det inte länge innan sommaren och många föreningars mest aktiva period är här. Kom ihåg att meddela om era evenemang till ÖP så att vi kan hjälpa till med marknadsföringen av dem. Läs mer om detta och mycket annat aktuellt i den senaste upplagan av föreningsposten. 
 
Kom med i 240 km loppis!
Inkommande söndag (22 april) är den absolut sista dagen att anmäla er förening som deltagare i 240 km loppis. Genom att delta i evenemanget får föreningen stor synlighet, och SÖU bidrar med marknadsföringsmaterial åt de deltagande föreningarna. Evenemanget kommer att marknadsföras både i Österbotten och i Västerbotten, och tanken är även att ordna bussar till loppisarna. Kom med i Österbottens längsta loppis och sätt er förening på kartan! Mera info och anmälningsblankett på www.loppis.sou.fi
 
Arkivföreläsning i första och åttonde ringen
Är det kaos i föreningsarkivet? Kom med på en föreläsning om grunderna i arkivering där vi ger tips och råd hur man städar i arkivet. Följande tillfällen hålls vid Karleby UF onsdagen den 2 maj kl. 18 och vid Dagsmark UF måndagen den 7 maj kl. 18. Ingen förhandsanmälan, kaffeservering. 
 
Jämställdhetsgruppen i projektet Bygdegården söker intresserade!
Kom med i gruppen som funderar på jämställdhet inom föreningslivet. Vi kommer att skapa ett dokument som ska fungera som riktlinje för hur man kan tänka kring jämställdhet i föreningar. Experter kommer att vara på plats för att bidra med inspiration och hjälp. Om du är intresserad av att komma med i gruppen, kontakta projektledare Nora Väglund på tel.0401805036 eller skicka ett mail till nora@sou.fi.
 
Sommarbilaga i ÖP
Också i år kommer en bilaga ut i samband med sommarnumret av ÖP. I bilagan kommer föreningarnas alla sommarevenemang finnas listade. Så skriv ett mail där det framgår: förening, datum, klockslag och vad för typ av evenemang som ordnas till sofia@sou.fi eller ring Sofia på nummer 0401293731. Deadline tisdag 15.5.
 
Kurs för serveringspass
Inför sommarsäsongen erbjuder SÖU en kurs för serveringspass lördagen den 12 maj kl. 10 i Smedsby Uf, Korsholm. Kursen ordnas i form av tre timmar föreläsning efterföljt av en timme för tentamen. Mer information och anmälningsformulär finns HÄR. Kursen är ett samarbete mellan SÖU, SFV Bildning och YA. Det finns endast ett fåtal platser kvar så skynda att anmäla dig.
 
Vad händer på 1:a maj?
Ordnar din förening något roligt program under helgen kring vappen och 1:a maj? Sänd in en kort text om evenemanget till cecilia@sou.fi senast 22 april. En lista över alla evenemang publiceras i slutet på nästa vecka på öp.fi.
 
Ansök om Kulturfondens renoveringsbidrag
Äger din förening ett hus som är i aktiv användning, men i behov av renovering? Under aprilmånad (samt i september) kan föreningar ansöka om bidrag från Svenska Kulturfonden för att renovera föreningshus. Bidraget gäller för anlitandet av fackmän. Mer information finns HÄR
 
Delta i föreningsfestivalen
Föreningsfestivalen ordnas varje år i oktober runt om i Svenskfinland och är en fin chans för föreningarna att visa upp sin verksamhet för allmänheten. Vill din förening delta i Föreningsfestivalen? Under april kan föreningar ansöka om aktiveringsbidrag för att ordna något nytt och roligt evenemang under Föreningsfestivalen. Läs mer HÄR
 
Vill du leda en kodklubb?
FSU:s projekt Kodklubben söker nu intresserade ledare för programmeringsklubbar för barn i åldern 7-12 år i Österbotten. Kodklubben är en alternativ klubbverksamhet där barn genom spel och lekfulla metoder lär sig grunderna i programmering. Både föreningar, organisationer, skolor och privatpersoner kan arrangera klubbarna. Den lokala klubbverksamheten skall kunna fungera självständigt och vid behov få stöd av FSU. Föreningar kan även ansöka om ekonomiskt bidrag för att starta en kodklubb. Mer information om Kodklubben och anmälan om intresse finns HÄR.
 
Bedrägeriförsök mot föreningshus

Bedrägeriförsök har riktats mot föreningshus i Finland. Bedragarna har uppgett sig företräda seurantalot.fi och har även sänt ut osakliga fakturor. Läs mer HÄR. I senaste numret av ÖP kan ni även läsa om några tips om hur föreningarna kan minska risken för att råka ut för bedrägerier. 

FSU:s läger för barn och unga
Den 11-14 juni ordnar FSU två teater- och ett kodningsläger för barn och unga i Pargas. Teaterkalaset riktar sig till barn i åldern 7-12 som tycker om teater, att prova på nya saker, uppträda och träffa nya vänner. I samband med Teaterkalaset ordnas även ett läger för teaterintresserade ungdomar i åk 7-9 samt Kodläger 2018 som riktar sig till barn i åldern 7-12 som är intresserade av programmering. Anmälningstiden pågår nu och mer info finns HÄR
 

Kom ihåg att ni gärna får höra av er till oss med era frågor och funderingar! Våra kontaktuppgifter finns HÄR

Hälsningar,
SÖU:s personal
 
 
*** Vill du beställa föreningsposten till din egen inbox? Fyll i dina uppgifter HÄR. ***
SÖU

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.

Nyheter

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.