Föreningspost 1.12.2017

01.12.2017 kl. 15:00
Läs senaste föreningsposten här.
Hej! Nedräkningen inför julen har börjat, men regnet och slasket gör det kanske lite svårt att komma i rätt stämning. Då är det tur att det finns så många andra sätt att ladda upp inför jul, t.ex på något av alla evenemang som ordnas ute i föreningarna i december. På SÖU vill vi också dra vårt strå till julstacken och bjuder därför traditionsenligt in er föreningsaktiva till förbundets julglögg! Kolla nedan för mer information om vad som är aktuellt.
 
Julglögg hos SÖU
SÖU:s traditionella julglögg ordnas detta år på tisdag den 12 december. Alla föreningsaktiva är varmt välkomna in på glögg, pepparkakor och stämningsfull julmusik mellan klockan 14 och 18. Platsen är SÖU:s kansli (Handelsesplanaden 10 D, 65100, Vasa) med ingång från gårdssidan. 
 
Revypasset 2018 - årets julklapp?
Revypasset fungerar som ett presentkort till en av de åtta deltagande revyerna/farsen/showen. Perfekt som gåva eller julklapp! Mottagaren av Revypasset bokar själv plats till den föreställning som väljs. Deltagande föreningar i Revypasset är: Karleby Uf, Byarevyn, Vörå Uf, Smedsby Uf, Replot Uf, Pörtom Uf, Övermark Uf och Böle Uf. Mera info om föreställningarna finns på föreningarnas hemsidor, facebook och instagram. Infon dyker även upp på SÖU:s hemsida. Revypasset kostar 18 euro (inklusive serv.avgifter) och köps via www.studioticket.fi eller www.netticket.fi. Det går också bra att köpa vid StudioTicket i Rewell Center, Vasa.
 
Julevenemang i föreningarna
Ordnar ni något evenemang i juletid i er förening? På öp.fi finns nu en lista över olika föreningsevenemang i december. Saknas ert evenemang? Skriv då ihop ett kort mejl med information om ert evenemang och sänd det till cecilia@sou.fi senast på söndag 3.12 så hinner det även med på listan som publiceras i nästa ÖP.
 
SÖU:s digitala arkiv
Behöver ni bilder till en historik eller vill veta vad som skrivits om er förening i ÖP? SÖU:s digitala arkiv innehåller närmare 6000 foton av föreningsverksamhet och nästan alla nummer av ÖP. Testa sökfunktionen, bläddra genom materialet och kommentera om ni känner igen något som ännu inte är identifierat. Kontakta malin@sou.fi om ni är intresserade av något som ännu inte är digitaliserat eller vill ha hjälp med att ordna upp föreningens eget arkiv.
 
Läs ÖP på nätet
Nästa ÖP utkommer den 9 december. För er som inte får ÖP direkt i postlådan, kom ihåg att tidningen även finns att läsa på nätet. Såväl det senaste numret som den allra äldsta utgåvan finns samlade HÄR
 
Ta gärna kontakt med oss på kansliet ifall ni har frågor gällande såväl stort som smått. Hoppas vi ses på förbundets julglögg!
 
Decemberhälsningar,

SÖU:s personal

 

SÖU

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.

Nyheter

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.