Föreningspost 2.11.2017

02.11.2017 kl. 15:33
Läs senaste föreningsposten här.
Hej! Konfettin har just lagt sig efter årets bästa föreningsfest i Pörtom Uf, men vill ni leva er kvar i galastämningen lite till kan ni kolla in bilderna från festligheterna HÄR. Den här månadens föreningspost levererar nyheter från Johannesgalan och höstmötet, men även annan information som är bra att lägga bakom örat. Sprid gärna informationen vidare till andra föreningsaktiva.
 
Årets vinnare av Johannesprisen
På lördagens Johannesgala fick vi äntligen reda på vilka personer som kammade hem årets Johannespris. SÖU delade ut pris i sex kategorier och vinnarna har röstats fram av medlemsföreningarna och en jury. Wassor Uf blev årets förening och övriga vinnare kan ni spana in HÄR. I nästa nummer av ÖP presenteras alla vinnare närmare. Nästa år ses vi alltså på Johannesgalan i Wassor Uf!
 
Styrelsen 2018 vald
Förbundets styrelse för 2018 valdes på höstmötet den 28 oktober i Pörtom. I år var det ordförande och ringrepresentanterna för de udda ringarna som stod på tur att väljas om eller bytas ut. Lenita Hjortman från Korsholm valdes till förbundets ordförande för perioden 2018-2019. Bekanta er med den nya styrelsen HÄR. På styrelsemötet godkändes även verksamhetsplanen för 2018.
 
Drop-in tillfälle för bidragsansökningar 
Det börjar återigen bli dags att ansöka om olika bidrag för föreningens verksamhet (HÄR kan ni läsa mera om aktuella bidrag). Har ni frågor kring en specifik ansökan eller funderar på bidragsansökningar rent allmänt kan ni komma in och diskutera med oss på kansliet onsdagen den 15 november kl. 15-18. Vill ni ha feedback på föreningens plan och budget kan ni även skicka in dem på förhand till jenny@sou.fi och så går vi igenom dem under drop-in tillfället. 
 
Bidrag för amatörteatrar
Teatergrupper inom UF-rörelsen kan ansöka om produktionsstöd och bidrag för marknadsföring från FSU. Produktionsstöd kan sökas för höst- och vinterpjäser som uppförs under tiden 1.9.2017–28.2.2018. Samtidigt kan även teatergrupper som sitter på en nytänkande marknadsföringsidé ansöka om bidrag för att genomföra marknadsföringsplanen. Sista ansökningsdagen är 5.11. Mer information finns HÄR.
 
Föreläsning om arkivering
Projektet Klockars Online bjuder in alla intresserade till en föreläsning om arkivering och digitalisering vid Oravais Uf tisdagen den 28 november kl. 19. Vi presenterar SÖU:s digitala arkiv och berättar hur vi kan hjälpa er förening att ordna upp i arkivet. Susanne Lagus från Digihem är också på plats och berättar om digitalisering av foton. Ingen förhandsanmälan krävs.
 
Revypasset - årets bästa julklapp!
Även i år kommer Revypasset att finnas till salu lagom till julhandeln. Revypasset är ett presentkort som ger inträde till en av de deltagande revyerna. Mottagaren av passet bestämmer vilken revy hen besöker, och bokar själv plats till den valda revyn. Revypasset kommer att säljas via Studioticket och Netticket och kostar 17,80 euro inklusive serviceavgifter. 15 euro av priset går oavkortat till revyn där Revypasset blivit använt. 
För de revyer som deltar i Revypasset är det här en chans att nå ut till en ny publik och få marknadsföring via SÖU. Spelar er förening revy den här säsongen och är intresserade av att komma med i Revypasset? Ta kontakt med Sofia (sofia@sou.fi eller 0401293731) för mer information.
 
Föreningarnas julevenemang i ÖP
Ordnas det julmarknad, Luciafest eller något annat evenemang i er förening i december? I ÖP som utkommer 9.12 publiceras en lista över medlemsföreningarnas julevenemang. Om ni vill att ert evenemang ska synas där, sänd då in en kort text till cecilia@sou.fi senast 22.11. 
 
Bio i höstmörkret

SÖU:s mobila biograf turnerar runt bland föreningarna i Österbotten i höst och vinter. HÄR finns bioschemat. Ännu finns det dock lediga datum för de som är intresserade av ordna biokväll. Exempel på aktuella filmer just nu är Okänd soldat, Solsidan (premiär i december) och barnfilmen Paddington. Information om bokningen av den mobila biografen finns HÄR

 

Kom ihåg att följa med senaste nytt på hemsidan, Instagram och facebook. Kontakt gärna oss på kansliet om ni har frågor!

Novemberhälsningar,

SÖU

SÖU

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.

Nyheter

Kansliet semesterstängt

SÖU:s kansli håller semesterstängt från midsommar till sista juli.

Föreningarnas sommar-evenemang

Loppis, allsång, dans och mycket mer. Det ordnas över 100 föreningsevenemang under sommaren. Se hela listan i ÖP:s sommarbilaga.
64463_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 2 2018 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningspost 14.6.2018

Läs senaste föreningsposten här.

Arkivmappar och skanner

Nu finns det möjlighet att köpa förvaringsmaterial för arkivhandlingar eller låna en skanner för digitalisering via projektet Klockars Online.

GDPR för föreningar

Den nya dataskyddsförordningen berör alla organisationer som hanterar personuppgifter, inklusive föreningar. Föreningarna bör se över sina rutiner för hantering av personuppgifter.

Föreningspost 15.5.2018

Läs den senaste föreningsposten från SÖU.

Kom med och utveckla föreningslivet

Projekt Bygdegården sammanför föreningsaktiva som vill jobba med kärnfrågor som berör föreningarna. Intresserade söks nu till en jämställdhetsgrupp och en grupp med fokus på föreningens roll i lokalsamhället.

Nominera till Johannesprisen 2018

Känner du någon som alltid ställer upp på talko, någon som kommer med de bästa idéerna eller en förening som utmärkt sig lite extra? Nominera dem till årets Johannespris!

SÖU:s skolenkät

Vad vill de unga göra på sin fritid? SÖU:s skolenkät 2018 har svaren.