SLS samlar in minnen om amatörteater

20.05.2022 kl. 10:51
Berätta om ditt förhållande till amatörteatern. Det behövs allt från skådespelare och musiker till biljettförsäljare och korvgrillare.

Svenska litteratursällskapet i Finland har inlett ett insamlingsprojekt om amatörteater i svensktalande Finland.

SLS arkiv är ett kulturhistoriskt arkiv som sedan 1880-talet har samlat in material om bl.a. traditioner, språk, namnskick, sedvänjor och samhällsföreteelser. Amatörteater är en viktig del av det finlandssvenska kulturarvet.

Amatörteater utgör en del av det levande kulturarvet men teatrarna är samtidigt också viktiga lokala gemenskaper. Bakom varje teater finns en stor skara personer som arbetar tillsammans för att förverkliga en föreställning. Det behövs allt från skådespelare och musiker till biljettförsäljare och korvgrillare. Berätta om ditt förhållande till amatörteatern och svara på frågorna här.

SÖU

Repetitionskurs för ordningsvakter

Behöver du förnya ditt ordningsvaktskort inför sommarens evenemang? Kom med på vår repetitionskurs i Fagerö lördagen den 25 mars kl. 10-18.
08.02.2023 kl. 10:24

Föreläsning om fotografier och upphovsrätt 16.2

Funderar du på upphovsrätt, användning av licenser och publicering av fotografier? Kom med på föreläsning om ämnet i mitten av februari!
01.02.2023 kl. 09:04

Lilja Öhman leder Över tröskeln

SÖU:s nya projekt Över tröskeln kommer ordna aktiverande lågtröskelverksamhet för barn och unga i samarbete med förbundets medlemsföreningar.
27.01.2023 kl. 10:15

Föreningspost 12.1.2023

Läs senaste föreningsposten här!
12.01.2023 kl. 10:36

Grundkurs för ordningsvakter

Vill du utbilda dig till ordningsvakt och ha möjlighet att jobba för både föreningar, barer och evenemangsarrangörer? Kom med på vår grundkurs för ordningsvakter vid Lillby UF i Purmo med start i slutet av februari.
10.01.2023 kl. 09:42