Föreningspost 23.3.2017

23.03.2017 kl. 14:57
Här kan du läsa senaste föreningsposten!

Hej! Veckorna rullar bara på och nu är det flera viktiga saker på gång. Mottagarna av de statliga renoveringsbidragen offentliggjordes nyligen och nu är det hög tid att lämna in föreningsstatistiken som möjliggör kommande utdelningar av statsbidrag. Dessutom är det dags för vårmöte, kurser och att marknadsföra sommarens evenemang. Samtidigt arrangerar vi fototräffar i de jämna ringarna, utför en undersökning av hyresnivåerna i föreningarna och planerar evenemangsfördelningen.


Föreningsstatistiken, deadline 26.3
Nu är det hög tid för alla medlemsföreningar att lämna in statistik över föregående verksamhetsår (2016). Precis som tidigare görs detta genom att logga in på föreningens egen SÖU-hemsida och fylla i statistiken i Föreningsverktyget (tidigare rapportblanketten). Vänligen lämna in statistiken senast söndag 26.3! Mer info om hur det går till finns HÄR.

Vårmöte och föreläsning 8.4 vid Wasa UF Skatila
Den 8 april kl. 14 är det dags för SÖU:s vårmöte vid Wasa UF Skatila. I samband med vårmötet hålls en föreläsning av bland andra Vasabladets kulturchef Patrik Back om hur man når ut med info om evenemang i tidningar och sociala media. Välkomna!

Marknadsför sommarens evenemang
Nu är det dags att börja marknadsföra sommarens evenemang! Vi erbjuder både kostnadsfria och -belagda alternativ. En sommarbilaga till ÖP, en broschyr och dans- och evenemangskalendern ska snart i tryck. Skicka in info om föreningens evenemang till sofia@sou.fi före 5.4. Mer info om de olika alternativen finns HÄR.

Grundkurs för ordningsvakter i Vasa
Behöver ni fler ordningsvakter inför sommarens evenemang? Vi ordnar en grundkurs för ordningsvakter i samarbete med Verifi och SFV den 27.4-9.5 i Vasa. Mer info om kursen och anmälan finns HÄR.

Foto- och ringträffar i jämna ringar
I april ordnas fototräffar i de jämna ringarna där vi ser vi på gamla bilder ur arkivet och hjälps åt att identifiera dem över en kopp kaffe. Samtidigt informerar vi om vad som är på gång inom förbundet och föreningarna. Välkomna med!

Andra ringen: Överesse UF, torsdagen den 6 april kl. 19
Fjärde ringen: Rökiö BF, tisdagen den 4 april kl. 18
Sjätte ringen: Molpe UF, onsdagen den 19 april kl. 18
Åttonde ringen: mer info om tid och plats senare

Kulturfondens renoveringsbidrag
I april kan föreningar söka bidrag från Svenska kulturfonden för arbetskostnaderna för att anlita yrkesmän vid renovering av föreningshus. Mer info om ansökningen finns HÄR.

Evenemangsfördelningen
Nu sänder vi ut evenemangsfördelningen för år 2018 till föreningarna för revidering. Styrelsen tar fördelningen till ny behandling i september efter att föreningarna gett sitt utlåtande. I dokumentet finns också år 2019 och 2020 med för att möjliggöra långsiktig planering i föreningarna, men de är endast riktgivande. Precis som tidigare önskar vi att föreningarna sinsemellan kommer överens om datum som bör justeras och därefter tar kontakt med Sofia på vårt kansli. Principen är att evenemang som konkurrerar med varandra inte ska hållas samtidigt i samma område. Evenemangsfördelningen för 2018 finns HÄR.

Enkät om hyresnivåer i föreningshusen
Fyll i vår korta enkät om hyresnivåerna i lokalerna och bidra till en värdefull kartläggning och en ökad användningen av föreningshusen! En sammanställning av undersökningen kommer att lyftas fram bl.a. i följande nummer av ÖP. Enkäten hittar ni HÄR.

Teaterkalaset 2017
Teaterkalaset 2017 arrangeras i Ekenäs den 12-15.6 och är ett evenemang som samlar barn mellan 7 och 15 år från hela Svenskfinland. På kalaset kombineras spännande workshops om cirkus, magi, akrobatik, streetdance, film och improvisation med sommarnöjen, äventyr och fest. Mer info och anmälan finns HÄR.


Kom också ihåg att ta kontakt med oss på SÖU om ni har föreningsrelaterade frågor kring såväl stort som smått! Våra kontaktuppgifter finns HÄR.  

Hälsningar,
SÖU:s personal
SÖU
61260_t.jpg

Dags för årets Revypasset

Revypasset berättigar inträde till en av de åtta deltagande föreningarna. Ett revypresentkort, helt enkelt.

Lär dig städa i arkivet

Projektet Klockars Online bjuder in till en öppen föreläsning om grunderna i arkivering. "Städa i arkivet" hålls tisdagen den 28.11 i Oravais Uf.

Föreningarnas biovisningar

Den mobila biografen turnerar runt bland ungdomsföreningarna i Österbotten i höst. Ännu finns det ledig datum för de som är intresserade av att boka in en biovisning i lokalen.
60544_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 3 2017 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningarnas julevenemang i ÖP

I nästa ÖP publiceras en lista över föreningarnas julevenemang. Vill ni vara med på listan?

Föreningspost 2.11.2017

Läs senaste föreningsposten här.

Bidrag att söka!

Här finns listan över bidrag och stöd som kan sökas under de närmaste månaderna av föreningar.

Drop-in för bidragsansökningar

SÖU ordnar ett drop-in tillfälle 15.11 för föreningar som vill ha hjälp med bidragsansökan.

Kom med i Revypasset!

Spelar er förening revy denna säsong? Då har ni möjlighet att ansluta er till Revypasset.

Bidrag för amatörteatrar

Teatergrupper inom UF-rörelsen kan ansöka om produktionsstöd och bidrag för marknadsföring från FSU. Sista ansökningsdagen är 5.11

Nyheter

61260_t.jpg

Dags för årets Revypasset

Revypasset berättigar inträde till en av de åtta deltagande föreningarna. Ett revypresentkort, helt enkelt.

Lär dig städa i arkivet

Projektet Klockars Online bjuder in till en öppen föreläsning om grunderna i arkivering. "Städa i arkivet" hålls tisdagen den 28.11 i Oravais Uf.

Föreningarnas biovisningar

Den mobila biografen turnerar runt bland ungdomsföreningarna i Österbotten i höst. Ännu finns det ledig datum för de som är intresserade av att boka in en biovisning i lokalen.
60544_t.jpg

Läs senaste ÖP

Österbottniska Posten nr 3 2017 har publicerats och kan läsas i sin helhet på webben.

Föreningarnas julevenemang i ÖP

I nästa ÖP publiceras en lista över föreningarnas julevenemang. Vill ni vara med på listan?

Föreningspost 2.11.2017

Läs senaste föreningsposten här.

Bidrag att söka!

Här finns listan över bidrag och stöd som kan sökas under de närmaste månaderna av föreningar.

Drop-in för bidragsansökningar

SÖU ordnar ett drop-in tillfälle 15.11 för föreningar som vill ha hjälp med bidragsansökan.

Kom med i Revypasset!

Spelar er förening revy denna säsong? Då har ni möjlighet att ansluta er till Revypasset.

Bidrag för amatörteatrar

Teatergrupper inom UF-rörelsen kan ansöka om produktionsstöd och bidrag för marknadsföring från FSU. Sista ansökningsdagen är 5.11